در این پست قصد داریم تا درباره نحوه آمادگی کولونوسکوپی طبق دستور دکتر امید بیگلریان توضیح دهیم

دستورات آمادگی برای کولونوسکوپی توسط دکتر امیدبیگلریان فوق تخصص گوارش در کرج

5 بسته پودر پیدرولاکس  و 6 قرص بیزاکودیل از داروخانه تهیه شود

روده بزرگ بایستی به صورت کامل برای بررسی دقیق و دیدن کل روده تمیز باشد در صورت عدم اجرای دقیق این دستورالعمل ممکن است کولونوسکوپی شما قابل انجام نباشد

دستور العمل آمادگی کولونوسکوپی

دستورات روز قبل از مراجعه: بین ساعت 11 تا 12 صبح روز قبل از کولونوسکوپی صبحانه سبک  شامل یک قطعه سینه مرغ پخته شده به همراه 2 عدد قرص بیزاکودیل میل کنید. از صبح روز قبل  از انجام کولونوسکوپی  فقط مایعات زلال به مقدار 8 تا 10 لیوان  ( مثل آب ، چای ، نوشابه سون آپ، و شربت آب لیمو) بدون شیر و لبنیات میل کنید.از این پس تا زمان انجام کولونوسکوپی هیچ گونه غذای جامد نخورید.

 3 بسته پودر پیدرولاکس را در 3 لیتر آب  حل کنید( تقریبا معادل 12 الی 13 لیوان پر می باشد.) و از حدود 11 ظهر  هر 15 دقیقه 1 لیوان از این محلول را میل نمایید. ساعت 14 بعد از ظهر 2 عدد قرص بیزاکودیل  بخورید.پس از اتمام محلول هرچقدر مایل بودید مایعات شفاف مثل آب / آب قند / چای شیرین / چای عسل/ آب یخ میل کنید.

تاکید میکنیم هیچ گونه مواد خوراکی جامد نخورید . می توان بعد از مصرف 8 لیوان از محلول 4 ساعت فاصله داده و سپس بقیه محلول را مصرف کنید و 2 بسته پودر باقی مانده را در2 لیتر آب حل کرده و مصرف نمایید.

دستورات آمادگی روز کولونوسکوپی : ساعت 6 صبح روز انجام کولونوسکوپی 2 عدد قرص بیزاکودیل بخورید و به خوردن مایعات شفاف ادامه دهید و تحرک داشته باشید. از دوساعت قبل  از انجام کار هیچ چیز میل نکنید و کاملا ناشتا باشید.

اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید از خوردن قرص قند یا تزریق انسولین خود در شب قبل و صبح  انجام کولونوسکوپی پرهیز کنید.

اگر هم مبتلا به فشار خون هستید می توانید تا 2 ساعت قبل از انجام کولونوسکوپی قرص فشار خود را طبق دستور آمادگی کولونوسکوپی دکتر بیگلریان مصرف نمایید.

در صورت ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم مصرف داروهای خود را طبق دستور آمادگی کولونوسکوپی دکتر بیگلریانادامه دهید.

اگر دچار تهوع و استفراغ شدید مصرف محلول را به مدت 30 دقیقه قطع نمایید و قرص متوکلوپرامید از داروخانه تهیه و هر 6 ساعت  مصرف نمایید و پس از بهتر شدن مجددا شروع نمایید.

دقت داشته باشید که وقت اعلام شده به شما فقط زمان حضور شما در کلینیک می باشد و نوبت انجام کولونوسکوپی بسته به طولانی شدن زمان عمل بیماران و با توجه به نظر پزشک و شلوغی مرکز تنظیم خواهد شد.خواهشمند است در هنگام حضور در مرکز صبور باشید بنابراین توصیه می شود بیمار و همراهش وقت خود را از قبل تنظیم نماید و در صورت کنسلی نوبت حتما از 24 ساعت قبل اطلاع داده شود تا نوبت دیگران و حق دیگران ضایع نشود. جهت رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا تنها یک همراه جهت روز کولونوسکوپی کافی میباشد

 حتما میبایست دفترچه دارای اعتبار و نسخه خالی باشد.

 

تفاوت میزان آمادگی روده و میزان پاکشدگی روده ها جهت دیدن و بررسی بافت روده

در صورتی که تمایل دارید درباره کولونوسکوپی بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید

اطلاعات دکتر امید بیگلریان در وبسایت رسمی نظام پزشکی

تفاوت میزان آمادگی روده
تفاوت آمادگی مناسب و نامناسب روده ها جهت کولونوسکوپی

حالت تهوع بعد از مصرف پودرهای کولونوسکوپی

بروز حالت تهوع و استفراغ به دنبال مصرف داروهای کولونوسکوپی گاهی رخ میدهد.این حالت بیشتر به خاطر افت فشار ناشی از اسهال میباشد.با مصرف میزان مشخصی از آب ومایعات،از بروز چنین مشکلی میتوان جلوگیری نمود

برای کولونوسکوپی چقدر پودر باید مصرف کرد؟

میزان مشخصی برای مصرف پودر وداروی مسهل در کولونوسکوپی وجود ندارد.اما آمادگی کولونوسکوپی باید به میزانی باشد که پیش از انجام کولونوسکوپی مایع زردرنگ دفع شود

طریقه مصرف پودر پیدرولاکس برای کولونوسکوپی

معمولا حدود 5 بسته پودر پیدرولاکس پیش از شروع کولونوسکوپی میبایست مصرف شود.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *